WYDARZENIAwydarzenia w apaulo KALENDARZkalendarz w apaulo KONKURSYkonkursy w apaulo KADRAkadra w apaulo
rodzice w apauloRODZICE pttk w apaulo
PTTK W APAULO
organizaca w apauloORGANIZACJA galeria w apauloGALERIA dokumenty do pobrania
DOKUMENTY SZKOŁY

up do apaulo

pttk w apaulo

Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK

 

Informacje turystyczne

Rajdy

 

Informacje turystyczne

Wszystkich serdecznie zapraszam do udziału w akcjach Szkolnego Koło Krajoznawczo - Turystycznego PTTK

Opiekun Aleksander Duda

 

Jak zapisać się do szkolnego koła turystycznego? Oto zasady:

Składka  roczna: 20 zł
Dodatkowo legitymacja: 5 zł (opłata jednorazowa)


Co zyskasz:

  • pierwszeństwo w zapisach na rajdy,
  • zniżki przy niektórych imprezach PTTK,
  • zniżki przy noclegach w stu schroniskach,
  • zniżki przy wypożyczeniu sprzętu wodnego w stanicach wodnych PTTK,
  • ubezpieczenie NWW bardzo wysokie na terenie Europy,
  • bezpłatną pomoc w ratowaniu w górach i na morzu a co najważniejsze bycie w towarzystwie, które kocha turystykę i krajoznawstwo.


Zapisy i informacje: u Aleksandra Dudy - opiekuna koła;
tel. 603486123

 

 

Rajdy

 

klimat w apauloklimat w apauloklimat w apaulo

 


Rajd Noworoczny

20 stycznia 2018 roku na 19. rajd pieszy Noworoczny z Mikołajem do Dłutowa pojechali uczniowie SP i Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo. Piechurzy otrzymali upominki od Mikołaja, odznaki rajdowe, kiełbaski na ognisko, gorącą herbatę i nagrody.
I miejsce w konkursie czytelniczym zajął Wojciech Borowski (3b), Anna Bigoszewska zajęła III m. w konkursie wiedzy o powiecie, Michalina Nowak zajęła III m. w konkursie profilaktycznym.
GRATULUJEMY

 

klimat w apaulo

 

Mikołaj i prezenty

21. Rajd Pieszy „Gwiazdkowy” z Mikołajem zgromadził na starcie prawie pół tysiąca miłośników pieszych wędrówek. 2 grudnia 2017 roku imprezę, jedną z największych w województwie łódzkim zorganizował Klub Turystyki Pieszej „Aaron” PTTK Pabianice.
Na spotkanie z Mikołajem wyruszyła również drużyna Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo. Piechurzy wystartowali z Lewitynu. Trasa prowadziła przez Las Miejski, Potaźnię, Rydzyny do Bychlewa.
Po dotarciu do Domu Ludowego w Bychlewie turyści spotkali się z Mikołajem.
Po otrzymaniu paczek ze słodyczami przyszedł czas na bigos i gorącą herbatę.

 

klimat w apauloklimat w apaulo

 

Jubileuszowy rajd

W ramach jubileuszu 100 – lecia powstania Szkoły Podstawowej nr 5 im. Grzegorza Piramowicza w Pabianicach zorganizowano rajd pieszy w dniu 28 października 2017 roku. Wzięło w nim udział przeszło dwustu piechurów, w tym drużyna z SP i Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo.
Trasa rajdu zaczynała się na Bulwarach. Po drodze na punktach kontrolnych sprawdzano wiedzę o jubileuszowej szkole i jego patronie. Następnie w parku na Zielonej Górce rozegrano konkurencje sportowe. Po trudach wędrówki piechurzy dotarli na metę do Szkoły Podstawowej nr 5. Na miejscu otrzymali słodki poczęstunek.
2 miejsce w konkursach zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo.

 

Image 4 Image 4

 


Dwa puchary

25 maja, 10 drużyn z pabianickich szkół uczestniczyło w 18. Rajdzie Pieszym „Wiosenna wędrówka po okolicach Pabianic”. Organizatorem było 92. Szkolne Koło PTSM przy Zespole Szkół Nr 3 w Pabianicach
Młodzi piechurzy przeszli jedenastokilometrową trasę prowadzącą do Hermanowa i Terenina. Ponadto wzięli udział w konkurencjach sportowych.
I miejsce zajęła klasa 3a z Gimnazjum im. św. W. a Paulo w Pabianicach, II miejsce – Zespół Szkół Nr 5, III m. – klasa 3b z Gimnazjum im. św. W. a Paulo.
Dziękujemy!!!

 

Image 4 Image 4

 

Wiosenna wędrówka

po okolicach Pabianic

25 maja uczniowie wybrali się na rajd wokół Pabianic, spacerowali i zwiedzali najciekawsze zakątki. Po zakończeniu rajdu rozdano dyplomy, klasa 3a uplasowała się na I miejscu a klasa 3b na III miejscu w klasyfikacji rajdu.
Gratulujemy!!!

 

Image 4 Image 4

 

Bobrowy szlak

Piechurzy z Gimnazjum im. św. W. a Paulo pod opieką Anety Cilulki i Aleksandra Dudy wzięli udział w 13. rajdzie „Kamyka”, zorganizowany przez Placówki Opiekuńczo – Wychowawcze im. Aleksandra Kamińskiego w Porszewicach i Klub Pieszy „Aaron” PTTK Pabianice w dniu 25 marca 2017 r.
Celem imprezy turystycznej było uczczenie Aleksandra Kamińskiego, żołnierza Armii Krajowej i Szarych Szeregów, także harcmistrza, a zarazem patrona placówki . Trasa wędrówki wiodła z Lublinka przez Okołowice do Porszewic. Nad rzeką Ner spotkali ślady działalności bobrów i godowisko ptaków wodnych.
Na mecie przygotowano kiełbaski z grilla, chleb ze smalcem, ciasta i gorącą herbatę.

 

Image 4 Image 4

 

Śnieżna wędrówka

W ostatnią sobotę przed feriami zimowymi (14.01.2017) prawie pięciuset piechurów wyruszyło na 18. rajd „Noworoczny”, zorganizowane przez Szkolne Koła Krajoznawczo – Turystyczne PTTK przy SP i Gimnazjum w Dłutowie.
Gimnazjaliści z Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo po dotarciu na metę upiekli kiełbasę na ognisku i ogrzali się gorącą herbatą.
II nagrodę w konkursie czytelniczym zdobyła Zuzia Mądrakowska z II b.

 

Image 4

 

Rekordowy Mikołaj

20. Jubileuszowy Rajd „Gwiazdkowy” z Mikołajem zgromadził na starcie przeszło siedmiuset miłośników pieszych wędrówek. 3 grudnia 2016 roku imprezę zorganizował Klub Turystyki Pieszej „Aaron” PTTK Pabianice.
Na spotkanie z Mikołajem wyruszyła drużyna z Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo. Piechurzy wystartowali z Lewitynu. Trasa prowadziła przez Las Miejski, Potażnię do Rydzyn. Po dotarciu do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej turyści spotkali się z Mikołajem. – Trasa trochę błotnista, ale podobała mi się bardzo – mówi Norbert Olszak z Gimnazjum A’Paulo.
Po otrzymaniu paczek ze słodyczami przyszedł czas na bigos i gorącą herbatę.

 

Image 4

 

II miejsce w XVII Pieszym Rajdzie

WIOSENNA WĘDRÓWKA

PO OKOLICACH PABIANIC

Pod Patronatem Starosty Powiatu Pabianickiego Szkolne Koło PTSM przy ZS nr 3 zorganizowało XVII Pieszy Rajd „Wiosenna wędrówka po okolicach Pabianic”. 2 czerwca 2016 r. pogoda i humory dopisywały wyśmienicie. Na start przybyliśmy z przygotowanym wcześniej plakatem promującym hasło „Ruch to zdrowie – uświadom to sobie”. Na początku zespoły miały wykonać jak najlepiej pięć różnych zadań sprawnościowych. Po czym wyruszyliśmy na spacer po Lasku Karolewskim (około 7 km.) Zakończenie rajdu odbyło się w Parku Wolności. Drużyna z naszej szkoły, reprezentowana przez IAG, pod opieką p. Anny Buczek zajęła II miejsce

 

Image 4

 

SZLAKIEM HUBALA

Aby poznać bohaterskie losy pierwszego partyzanta II wojny światowej, członkowie szkolnego koła PTTK z Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo wzięli udział w 20. jubileuszowym rajdzie „Szlakiem mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala”.
Imprezę zorganizował Oddział PTTK w Żarnowie, a trasa wiodła z Inowłodza do Szańca Hubala koło Anielina, po terenach, gdzie walczył jego oddział partyzancki.
Major Henryk Dobrzański ps. Hubal to dowódca ostatniego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego sformowanego 23 września 1939 roku. Zginął pod Anielinem 30 kwietnia 1940 roku. W 1966 roku został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari i awansowany do stopnia pułkownika. Mimo wielu prób do dziś nie odnaleziono miejsca jego spoczynku.
Przy symbolicznym grobie w Anielinie piechurzy złożyli wieniec, zapalili znicze i minutą ciszy uczcili Hubala. W trakcie uroczystości pojawiła się córka majora Krystyna Sobierajska, która położyła wiązankę kwiatów na symbolicznym grobie swojego ojca. Dodatkowo do Szańca przybyła delegacja sportowców, biorąca udział w wyścigu kolarskim jego pamięci.
Niezwykłą atrakcją zakończenia rajdu było spotkanie z członkami Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala.

W drodze powrotnej młodzi turyści zwiedzili zamek w Inowłodzu i zrobili sobie zdjęcia przy posągu żubra w Spale.

 

Image 4

 

ŚLADAMI KAMYKA

19 marca 2016 r. młodzież Naszej szkoły uczestniczyła w XII Rajdzie im. „ Kamyka” zorganizowanym przez Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą w Porszewicach im. Aleksandra Kamińskiego i Klub Turystyki Pieszej „ Aaron”. Naszymi opiekunami byli p. Sylwia Cilulka i p. Aleksander Duda. Tego dnia spotkaliśmy się na dworcu PKP w Pabianicach z pozostałymi „ rajdowiczami ” z pabianickich oraz okolicznych szkół a także uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej i wspólnie pojechaliśmy na miejsce wymarszu. Trasa wędrówki wiodła z Lublinka przez Okołowice do Porszewic. Celem rajdu było uczczenie pamięci Aleksandra Kamińskiego, żołnierza Armii Krajowej i Szarych Szeregów, autora „ Kamieni na szaniec”. Podczas imprezy braliśmy udział w konkursie wiedzy o Kamińskim, który został przygotowany przez niezawodną p. Jolantę Łacwik – Becht, przewodniczącą Koła Krajoznawczego PTTK. Po wędrówce pełnej wrażeń czekał nas poczęstunek przygotowany przez pracowników Domu Dziecka w Porszewicach. Apetyty nam dopisywały. Gospodarze uraczyli nas kiełbaskami z grilla, ciastem i gorącą herbatą. Na zakończenie imprezy rozstrzygnięto wcześniej wspomniany konkurs. Drużynowo zajęliśmy II miejsce. Podczas rajdu można było zdobyć również punkty do Odznaki Turystyki Pieszej.

Uczestniczka Aleksandra Kotlicka IIB

 

Image 4

 

Wiosna na dwóch kołach

Mając dość zimy, zniecierpliwieni cykliści z Klubu Turystyki Rowerowej „Konusik” Oddziału PTTK Pabianice rozpoczęli nowy sezon, organizując rajd „Powitanie wiosny” w dniu 13 marca 2016 r.
Na trasę z Pabianic przez Wymysłów Francuski, Markówkę do Dobronia wyruszyli również uczniowie Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo.

 

Image 4

 

Na tropie dzika

W czasie ferii zimowych (24 lutego 2016), prawie dwustu piechurów wyruszyło na V rajd „Zimowy”, zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury i Klub Turystyki Pieszej „Aaron” PTTK Pabianice. Turyści do pokonania mieli trasę ośmiokilometrową.
Do rezerwatu „Molenda” koło Tuszyna uczestnicy dojechali autokarami. Rezerwat „Molenda” utworzony w 1959 roku, zajmuje 147,12 ha powierzchni i ma na celu ochronę jodły i buka, które sięgają 50 metrów wysokości, a ich wiek wynosi od 100 do 150 lat.
Ale najwięcej uwagi zajmowały ślady bytności dzików.
W imprezie turystycznej wzięła udział drużyna Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo pod opieką Anny Buczek, Sylwii Cilulki i Aleksandra Dudy.

 

Image 4

 

Noworoczne wędrowanie

W styczniową sobotę (16.01.2016) prawie pięciuset piechurów wyruszyło na XVII rajd „Noworoczny”, zorganizowane przez Szkolne Koła Krajoznawczo – Turystyczne PTTK przy SP i Gimnazjum w Dłutowie. Turyści do pokonania mieli ośnieżoną trasę ośmiokilometrową.
Trasa wędrówki wiodła z Dłutowa do położonego w lesie miejsca pamięci lotników w Dłutówku, gdzie ustawiona jest makieta samolotu PZL – P 37 B „Łoś”, zestrzelonego w walce powietrznej w dniu 4 września 1939 roku.
Po dotarciu na metę piechurzy upiekli kiełbasę na ognisku i ogrzali się gorącą herbatą. Na zakończenie przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursów, w których z sukcesami wzięli udział uczniowie Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo.
W konkursie ekologicznym: II m. zajął Wojciech Borowski, III m. – Marek Graliński;
w konkursie profilaktycznym: I m. - Natalia Kaszowska;
w konkursie czytelniczym: I m. - Alicja Muszyńska.

 

Image 4

 

Drugie jabłko

Drugi rajd rowerowy „Pieczonego jabłka” w dniu 11 października 2015 roku zakończył sezon Rodzinnego Klubu Turystyki Kolarskiej „Konusik” PTTK Pabianice. Wzięło w nim udział przeszło 70 pasjonatów dwóch kół, w tym drużyna z Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo.
Trasa rajdu wiodła z Pabianic przez Czyżeminek do Gadki Starej. – Trasa mi się bardzo podobała pomimo zmęczenia – powiedziała Alicja Rajska, uczestniczka. Na mecie przygotowano wiele atrakcji. Było pieczenie jabłek i poczęstunek w postaci zupy. Odbyły się również konkursy z wiedzy ekologicznej i przyrodniczej, a także ze sprawności wymiany dętek

 

Image 4

 

Szlakiem bitwy

26 września 2015 roku, Koło Krajoznawcze Oddziału PTTK w Pabianicach po raz dwunasty uczciło polskich żołnierzy poległych na początku II wojny światowej organizując rajd „Szlakiem bitwy pabianickiej 7 września 1939 r.”
Na starcie przy kościele św. Floriana organizatorzy przygotowali konkursy rajdowe, na których uczestnicy musieli wykazać się wiedzą historyczną i krajoznawczą. Następnie piechurzy z Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo wyruszyli na trasę do Ksawerowa.
- Po drodze dowiedzieliśmy się o miejscach potyczek jednostek 28 Dywizji Piechoty z niemieckimi wojskami i piątą kolumną – mówi wzruszona Anna Targalska z Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo, która po raz trzeci powędrowała szlakiem bitwy.
Metę rajdu organizatorzy przygotowali w Gminnym Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie. Imprezę turystyczną zakończył poczęstunek: bigos i gorąca herbata.
Image 4

 

Rajd pod patronatem

Prezydenta

Braliśmy udział w XV Rajdzie Rowerowym „Śladami pomników historii i ekologii” zorganizowanym pod patronatem prezydenta miasta Pabianic. Na koniec rajdu rozlosowano nagrody dla uczestników, jeden z naszych uczniów, Franciszek Tymiński wygrał rower górski!
Trasa rajdu: Pabianice, Stary Rynek – Lasek Miejski – Pabianice, Stadion Włókniarz.

 

Image 4

 

Do źródeł Dobrzynki

Nową tablicę przy źródłach Dobrzynki postawili członkowie Rodzinnego Klubu Turystyki Kolarskiej „Konusik” PTTK Pabianice i uczniowie z Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo.
Trasa majowego rajdu rowerowego do źródeł wiodła z Pabianic przez Zofiówkę, Wolę Kazubową do Górek Małych i z powrotem. Liczyła sobie 42 km.

 

Image 4

 

Rajd pieczonego jabłka

11 października 2014 uczniowie z Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo pod opieką Ani Buczek, Sylwii Cilulki i Darka Sautera wzięli udział w rajdzie rowerowym „Pieczonego jabłka”.
Trasa rajdu: Lewityn – Wielka Woda – Terenin – Pabianice.

 

Image 4

 

Jubileusz Karola

Jubileusz 70. rocznicy urodzin wybitnego pabianickiego pianisty uczciło Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze. Zmarłego artystę uhonorowano odsłonięciem tablicy, koncertem, okolicznościowym rajdem, wystawą plakatów i projekcją filmu dokumentalnego „Maestro”.
Karol Jerzy Nicze urodził się 18 listopada 1944 roku w Pabianicach. Gdy skończył 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Ognisku Muzycznym w Pabianicach. Po ukończeniu SP nr 1 podjął naukę w Liceum Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi ukończył z wyróżnieniem w 1968 roku. Został laureatem 8. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Było to w roku 1970. Zmarł 7 października 1999 roku. Został pochowany na Cmentarzu Katolickim. Rok później jego przyjaciele i uczniowie powołali do życia Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze w Pabianicach
20 września 2014 w sobotni poranek odbył się rajd pieszy "„Pamięci Karola Nicze”" pod hasłem "„Muzyka i turystyka łącza pokolenia”" zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Pabianic, Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze, PTTK, SP nr 1 i Urząd Miejski w Pabianach. Wzięło w nim udział przeszło 250 piechurów.
Piechurzy z Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo wędrowali po miejscach związanych z życiem pianisty. Opiekę sprawowali: Aleksander Duda, Sylwia Cilulka, Aneta Cilulka.

 

Image 4

 

Karnawał na szlaku

Uczniowie Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo pod opieką Sylwii Cilulki i Aleksandra Dudy wzięli udział w 14. Rajdzie "Karnawałowym" w czasie ferii zimowych. Organizatorami byli: Młodzieżowy Dom Kultury, Klub Turystyki Pieszej "Aaron" PTTK i SP w Chechle.
Trasa wędrówki prowadziła z Parku Wolności przez Las Karolewski do SP w Chechle. Tematem tegorocznego konkursu rajdowego było karnawałowe nakrycie. Wszyscy uczestnicy dostali po pączku i kubku gorącej herbaty.

 

Image 4

 

Rajd - Strażacki Mikołaj

17. rajd pieszy "Gwiazdkowy" zgromadził na starcie na Lewitynie prawie 400 piechurów, w tym  kilkunastu uczniów Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo pod opieką Małgorzaty Czerwińskiej i Dariusza Sautera. 7 grudnia 2013 młodzi turyści  bardzo pragnęli spotkać się z Mikołajem, który obiecał im paczki pełne słodyczy.
Trasa rajdu wiodła z Pabianic do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rydzynach.  Na turystów czekał Mikołaj, który rozdawał paczki ze słodyczami. Była gorąca herbata i bigos.
Wielką pomoc w organizacji rajdu udzieliły: Laura Pescicani i Milena Żmudzińska, absolwentka.

 

Image 4

 

Rajd "Pamięci Edwarda Jabłońskiego - Honorowego Członka PTTK".

W sobotę, 26 października, uczniowie ZSO im. św. Wincentego a Paulo wzięli udział w wycieczce  i rajdzie "Pamięci Edwarda Jabłońskiego - Honorowego Członka PTTK".
Trasa wiodła przez miejsca związane ze św. Faustyną. Krajoznawcy udali się  autokarami do Sanktuarium urodzin i chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich i do jej domu rodzinnego w Głogowcu.  
Młodzi turyści na szlaku rozwiązywali testy o działalności turystycznej Edwarda Jabłońskiego i życiu św. Faustyny. Jego rozstrzygnięcie odbyło się na rynku w Łęczycy.  W konkursie 2 miejsce zdobyła Magdalena Borowska, a  drużynowo 2 miejsce zajęło nasze gimnazjum pod opieką Małgorzaty Czerwińskaiej i Sylwii Cilulki.

 

Image 4

 

Rajd Burego Misia